Křižíkova fontána - Výstaviště

Křižíkova fontána - Výstaviště

Křižíkova fontána se nachází v Holešovicích v areálu Výstaviště. Jméno nese po svém tvůrci, geniálním vynálezci Františku Křižíkovi. Ten ji vytvořil v roce 1891 pro Jubilejní výstavu. A právem byla ve své době považována za technický zázrak.

Tehdy fontána měřila 30 x 40 m a Křižík pro ni použil svůj vynález - 26 obloukových lamp. Lampy byly umístěny pod proskleným stropem a kolem tryskala voda z 50 vodních trysek do výše několika metrů za pomoci elektromotoru. Vodotrysky ozařovaly zdroje světla a spolu s barevnými filtry vytvářely překrásnou barevnou scénu. Křižíkova fontána se brzy proslavila po celém světě.

Bohužel za 2. světové války byla poničena, když na jejím místě byla postavena požární nádrž. K novému otevření zrekonstruované fontány došlo roku 1991 Smetanovou Vltavou.

Dnešní repertoár světelného a vodního představení zahrnuje klasickou i moderní hudbu, ale také inscenační představení. Diváci zde mohou shlédnout Carmen, Romeo a Julie, Labutí jezero, Rusalku a další.

Fontánu ovládá speciální počítač se softwarem šitým na zakázku, také pro každé nové představení se píše jiný program.

Zajímavost:

Dnešní fontána v číslech: Vodní barevné představení vytváří 1248 podvodních reflektorů s 5 barevnými spektry. Vodní plocha činí 1500 m2, obsah vody je 1650 m3. Ozvučení vychází ze 60 reproduktorů. Vodu čerpá 24 čerpadel s výkonem od 70 l/s, které je schopno vytlačit vodu až do 20 m přes 3 000 trysek.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.