Kostel sv. Jindřicha a Kunhuty

Jedná se o gotickou stavbu s pozdně gotickou předsíní postavenou z lomového zdiva. To bylo odhaleno sejmutím renesanční omítky. V 17. století získala původní gotická stavba dvě boční kaple a po straně přibyla věž s cibulovou střechou. Dnešní podoba je výsledkem regotizujících úprav a rekonstrukcí koncem 19. a začátkem 20. století.

Kostel je rozdělen na tři lodě a uvnitř je sklenut žebrovou klenbou podepřenou barokními pilíři. Na hlavním oltáři najdeme vyobrazení patronů kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty, manželského páru. Autorem obrazu je J. J. Heintsch. Sv. Jindřich je zobrazen, jak klečí a oroduje za osud Prahy při obléhání Švédy během třicetileté války. Sv. Kunhuta je na obraze připravena překročit rozpálenou radlici, aby dokázala svou nevinnost při podezření z nevěry.

Dalšími autory výzdoby kostela byli Karel Škréta, Václav Vavřinec Reiner jako malíři nebo J. J. Bendl a Richard Prachner jako sochaři. Vitrážová okna jsou dílem Františka Sequense. Před kostelem je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého a sv. Judy Tadeáše.

Kostel dnes využívá a spravuje římskokatolická církev.

Zajímavost:

V podlaze interiéru kostela a na vnější fasádě najdeme náhrobní kameny, které dokládají existenci hřbitova v okolí kostela. Dokonce se jedná o nejrozsáhlejší soubor náhrobních památek na celém Novém Městě. Na jeho místě byl vybudován malý parčík.

Zaujala Vás naše nabídka? Kontaktujte nás!

Jméno příjemce služby (uvedené na poukazu)

Vaše jméno

Vaše příjmení

Kontaktní e-mailová adresa

Kontaktní telefonní číslo

Text poptávky

Chci zadat firemní údaje
Jméno společnosti
DIČ
Ulice
Město
PSČ
Stát
Zaškrtněte prosím políčko "Nejsem robot". Pomůžete nám tak ověřit, že formulář odesíláte skutečně, vy a nikoliv softwarový robot nebo škodlivý kód.